AKTUALITY (archiv 2007)

 

DOPLNĚNÍ FOTOGRAFIÍ
    Bylo doplněno několik fotografií k Posvícenské zábavě konané 10.10.2007 a k úklidové brigádě z 27.10.2007, fotografie naleznete, u příslušné akce ( tedy o něco níže na této stránce). Za fotografie děkujeme paní starostce Ing.Jenšíkové.

 

ZÁPIS A USNESENÍ Z JEDNÁNÍ OBECNÍHO ZASTUPITELSTVA DNE 27.12.2007
   
(klikněte ZDE na odkaz, dokument se otevře v novém okně)

 

VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ PŘÁNÍ
Děkuji za zaslaná vánoční a novoroční přání. I já Vám všem přeji do dalších dní i roků hlavně zdraví, štěstí a "suché a rovné cesty" :-) david šedivý 

 

POČTY OBYVATEL V KAMBERKU V ROCE 1651 a 2005
Ing.Karel Zachař, kterému tímto děkujeme za to, že se s námi podělil a dal si tu práci, vytvořil porovnání počtu a věkového složení obyvatel Kamberka v uvedených letech.
V roce 1651 měl Kamberk celkem 217 obyvatel, z toho 101 mužů a 116 žen, nejvíce obyvatel bylo do 5ti let věku
V roce 2005 měl Kamberk celkem 116 obyvatel, z toho 61 mužů a 55 žen, nejvíce obyvatel bylo +-60 let věku


 

ROZPOČET SVAZKU OBCÍ BLANÍK NA ROK 2008
(klikněte ZDE na odkaz, dokument se otevře v novém okně)

 

ZÁPIS A USNESENÍ Z JEDNÁNÍ OBECNÍHO ZASTUPITELSTVA DNE 7.12.2007
(klikněte ZDE na odkaz, dokument se otevře v novém okně)

 

POZNEJTE KAMBERSKÝ ERB - 3. a závěrečná část
Řešení "znakové" hádanky možná někoho překvapí. Pokud si nebudeme hrát s názvy obce Kamberk a Zlaté Hory, tak Ti kdo tipovali že Kamberku patří znak číslo 1, 3 a 5 tipovali správně.

znak č.1                  znak č.2                 znak č.3                   znak č.4                 znak č.5
   Kamberg                Gradlitz                  Zlaté Hory                Koloveč                 Zlaté Hory

 

"Po uzávěrce" soutěže jsem náhodou narazil ještě na další podobný znak, Ing.Myslík ho vcelku trefně označil jako "pozvánku na kamberskou grilovačku" :-)) Tak snad se na nás Vojkovičtí nebudou zlobit, že si tropíme legraci z jejich znaku, můžou nám to oplatit a třeba nás vyzvat na souboj! Vojkovice se nachází pár kilometrů jižně od Brna směrem na Židlochovice.

 

 

MYSLIVECKÁ ZÁBAVA,
možná by se dalo napsat i "poslední leč" se koná v sobotu 15.prosince 2007 v sále pohostinství v Kamberku. V tombole, kromě dvou divočáků, můžete vyhrát spoustu dalších a hodnotných cen. Myslivecké sdružení si Vás všechny dovoluje pozvat, vstup zdarma!
Hodnocení: Chci pochválit Myslivecké sdružení za dobrou organizaci, bohatou tombolu a výborný guláš!

 

PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ RODÁKÛ
Členové Občanského sdružení rodáků a přátel Kamberka se sejdou na předvánočním posezení nad čajem, kávou a vánočkou (jestli jí někdo přinese :-) v sobotu 15.12.2007 v 15 hodin, tradičně v budově Obecního úřadu.
Hodnocení: Cukroví i vánočka výborné, jménem těch co jenom jedli: děkujeme! Zásadní témata nebyla projednávána, někdy v únoru až březnu se uskuteční Ples rodáků, termín bude upřesněn, původně avízovaný se pravděpodobně o týden posune.

 

STALO SE PŘED ...   ... 93 lety - 5.prosince 1914
Jistebnický biskupský vikariatní úřad poslal 4.prosince 1914 Veledůstojnému Farnímu úradu v Kamberku u Mladé Vožice přípis, aby "... za příčinou dobytí Bělehradu v ustanovenou hodinu slavnostně vyzváněno bylo."  A bylo.


Dokument poskytl Ing.Lubomír Myslík, děkujeme.

 

POZNEJTE KAMBERSKÝ ERB - 2.část
Dnes, jak bylo slíbeno, uveřejňujeme erby v barevném provedení. Už víte, komu který patří?

znak č.1                  znak č.2                 znak č.3                   znak č.4                 znak č.5

 

POZNEJTE KAMBERSKÝ ERB - 1.část
Pánové Lubomír a Vladimír Myslíkovi nalezli při zkoumání pramenů o Kamberku různé erby – městské znaky mající jako motiv loukoťové kolo. Zatím se jim podařilo nalézt těchto městských znaků 5. Dnes je uveřejňujeme v černobílém provedení, za týden v barevném a za další týden vám prozradíme, který znak (znaky) patří Kamberku. Hádat můžete ale i sami :-)

znak č.1                  znak č.2                 znak č.3                   znak č.4                 znak č.5

Pokud máte další podobný obrázek erbu, budeme rádi, když se o něj s námi podělíte.

 

STALO SE PŘED ...   ... 68 lety - 13.listopadu 1939
Ing.Lubomír Myslík, který se o dokument podělil k němu uvádí: 
"Jedná se o kopii konceptu žádosti o uhlí, jež byl pravděpodobně určen místně příslušnému orgánu protektorátní správy, který měl tyto příděly v kompetenci. V konceptu se píše, že uhlí dodávalo Hospodářské družstvo v Mladé Vožici, to byl ale pouhý dodavatel, uhelný sklad. V Praze sídlila na dnešním Fügnerově náměstí Úřadovna pro uhelné hospodářství, ale nevím, jestli byla pro celý protektorát nebo pouze pro Prahu. V jednotlivých pražských čtvrtích uhlí přidělovaly příslušné obvodní úřady - například v Nuslích to byl Nuselský Magistrát.
Uhlí „Kohinor“ bylo kvalitní výhřevné hnědé uhlí s dlouhým plamenem. "Kamenné uhlí" bylo s největší pravděpodobností černé kladenské uhlí."
Můžeme se jen dohadovat, kam byl následně originál žádosti odeslán, jestli uhlí dorazilo včas (a jestli vůbec) a zda pan farář s hospodyní a se služkou strávili zimu v teple :-)

 

SEŘÍZENÉ HODINY NA KOSTELNÍ VĚŽI
V sobotu 10.listopadu odpoledne seřídili  pánové Karel Javorský a Lubomír Myslík ručičky věžních hodin tak, aby ukazovaly správný čas. Vlastní elektronické zařízení hodin bylo v pořádku, došlo pouze k nežádoucímu mechanickému posunutí ručiček - proto také poledne zvonilo opravdu ve 12 hodin, a hodiny při tom ukazovaly teprve 11:30.. Děkujeme jim všichni za to, že už zase můžeme "našim" hodinám věřit.
A jak nás vidí naše hodiny? Třeba takto na nás shlížely v sobotu 27.října při brigádě:

 

INTERNET V KNIHOVNĚ
Většina z Vás si asi všimla podivného satelitu umístěného na boční stěně budovy školy. Je to zařízení pro internetové připojení počítače v knihovně. Toto připojení obec získala zdarma na 3 roky a počítač s připojením k internetu je prozatím přístupný v knihovně v rámci jejích otevíracích hodin - každé úterý od 18:30 do 19:30. V případě zájmu bude dle možností doba pro veřejnost rozšířena

 

NOVÉ SCHODY NA KOSTELNÍ VĚŽ
V říjnu proběhla oprava točitého schodiště na kostelní věž, které bylo v katastrofálním stavu, zborcené a prakticky neumožňovalo bezpečný přístup na věž. Opravu provedla rodinná firma Truhlářství Procházka. Vlastní schody platila církev, obec hradila menší část nákladů a to pouze dokončovací práce. O slavnostních příležitostech bude věž pravděpodobně zpřístupněna veřejnosti.

Pohled na schody před a po opravě...

... v průběhu opravy ...

... a realizátoři opravy.

 

HODNOCENÍ BRIGÁDY
Poděkování patří nám všem 17 občanům, kteří jsme se zúčastnili podzimní brigády v sobotu 27.října. Společnými silami jsme shrabali listí, zametli chodníky a v mezích možností uklidili na kostelní věži. Tak nashledanou příště! :-)

 

POSVÍCENSKÁ ZÁBAVA 
s bohatou tombolou, ve které můžete při troše štěstí vyhrát například jehně, se koná v sobotu 10. října od 20 hodin v kamberské sokolovně. Tak přijďte!

A pár fotografií ze zábavy:

 

PODZIMNÍ BRIGÁDA 
na úklid obce se koná v sobotu 27.října 2007, sraz v 8 hodin u budovy Obecního úřadu v Kamberku. Jste všichni srdečně zváni!

 

STALO SE PŘED ...   ... 93 lety - 23.října 1914
Naše minulost není tvořena jen "velkými" událostmi, skládá se ze spousty "malých" událostí. Mnoho z nich pro nás už dnes nemá praktický význam, přesto je stojí za to připomenout. Třeba právě proto, že je to naše minulost ....

K termínu "domobrana" uvádí Wikipedia: Domobrana neboli reservní armáda (armáda reservistů – záložníků), anglicky militia, německy Landsturm, je vojenský termín, označují součást vojska (armády) povolávanou do zbraně pouze v době války. Dnes je označována jako záloha ozbrojených sil.
Za Rakouska se domobrana skládala z mužů ve věku 19 – 42 let, rozdělených do 24 tříd od nejmladších po nejstarší.

Ze svojí sbírky historických dokumentů poskytl Ing.Lubomír Myslík. Děkujeme.

Máte doma podobné "poklady"? Podělte se o ně s ostatními.

 

ZÁPIS A USNESENÍ Z JEDNÁNÍ OBECNÍHO ZASTUPITELSTVA DNE 15.10.2007
(klikněte ZDE na odkaz, dokument se otevře v novém okně)

 

OPRAVENÁ HASIČSKÁ ZBROJNICE
Začátkem října byla dokončena oprava fasády a štítové lemovky na části budovy hasičské zbrojnice. Oprava stála celkem 104 tisíc korun, část nákladů (50 tisíc) hradila obec a část (54 tisíc) Svazek obcí Blaník.

foto Ing.Karel Zachař a Stanislav Hudec

 

HUBERTOVA JÍZDA NA ŠELMBERKU
Jezdecký klub Mladá Vožice si Vás dovoluje pozvat na VII. Hubertovu jízdu dne 20. října 2007. Sraz účastníků na Šelmberku v 10 hodin. Zahájení v 11 hodin. více informací zde.

 

VYČIŠTĚNÍ POMNÍKU A OPRAVA NÁPISŮ
V průběhu posledního víkendu v září bylo provedeno důkladné vyčištění a oprava nápisů na pomníku padlých v Kamberku na Městečku.

Obecní kronika vedená panem Všetečkou Bohumilem (tehdy starostou) uvádí:
"V roce 1923 ustavil se komitét za účelem sbírky na pomník na náměstí – Benešová Žofie z čís 43, Sternová Elsa manželka nájemce dvora z č.2, Šourek Jindřich řídící učitel, Jandourek Fr. čet. vrchní strážmistr, Všetečka, Zajíček, Zachař Václav z čís 15. Sbírka vynesla 1 200 Kč, leč nutno podotknouti, že právě ti, již mužové případně synové padli nevyšli akci té vstříc. Komité obrátilo se na presidenta republiky T. Masaryka a týž přispěl obnosem 500 Kč. P. okresní hejtman Táborský Bacrle 100 Kč, sbor hasičů v Kamberku 100 Kč, Sokol 200 Kč, živnost spolek 60 Kč, Kamberk obec 500 Kč atd."

Pomník vytvořil táborský sochař J. Dušek a stál úhrnem 7 000 Kč.  Odhalen byl 14.září 1924. Podstavec sochy je ze žuly, vlastní socha z pískovce. Představuje trpící ženu držící v ruce lipovou ratolest. A opět citace: "Trpící žena symbolizuje naši českou zem, z jejíhož utrpení zazelenala se ratolest - ratolest míru - svobody ..."

Pro zajímavost ještě jedna fotografie z Monografie školní obce Kamberka z r. 1928. Je na ní pomník, který se na první pohled jeví jako ten "náš", ale bystrému oku jistě neunikne několik rozdílů (text "obětovaným" - "mrtvým tvůrcům svobody" je ten nejvíce viditelný) ze kterých vyplývá, že do Kamberka se nakonec dostal jiný pomník, než který mu byl původně nabízen. Vysvětlení se nabízí - pan Dušek vytvářel "Trpící ženy" jako na běžícím pásu, neboť mnoho obcí chtělo svým padlým vzdát hold, a v ruční práci jako je sochařství je každá kopie originálem :-) 

Na závěr je možno konstatovat, že ne všichni z Kamberka ve válce padli, výše zmíněná obecní kronika zmiňuje mimo jiné že: "Jako národní hrdinové - legionáři, vrátili se František Jenšík - ruský, Jan Kosák - italský, Václav Fingl - francouský a Vojtěch Mašek - ruský."

z fotografií a textů Ing.Karla Zachaře volně upravil David Šedivý

 

PODZIMNÍ SBĚR ŽELEZNÉHO ŠROTU
V období do 15. do 27.října 2007 můžete na obvyklých místech odkládat železný šrot a ostatní kovový materiál. Obvyklými místy jsou v Kamberku vedle čekárny na Městečku, u bytovek a za řekou poblíž lávky. V Předbořicích a Hrajovicích si občané tradičně určují místo shromažďování šrotu sami. V týdnu po 29.10.2007 bude šrot odvezen. Na určená místa shromažďujte opravdu pouze a jenom kovový odpad, nepatří sem odpadky, plasty,autobaterie ani cokoliv jiného.

 

SVOZ NEBEZPEČNÉHO ODPADU
se uskuteční v sobotu 6.10.2007 od 10:50 do 11:35 v Kamberku na Městečku. V tento čas bude přistaven kontejnerový automobil s obsluhou, při předání odpadu budete požádáni o uvedení jména a o podpis. Tuto službu hradí obec a je určena pro občany Kamberka (ne pro podnikatele).

 

SCHŮZE RODÁKŮ A PŘÁTEL KAMBERKA
se koná v sobotu 8.9.2007 od 18 hodin tradičně ve škole, tedy v budově Obecního Úřadu.

 

ZÁBAVA 7.9.2007
Pořádá Sbor Dobrovolných Hasičů Kamberk.

 

HISTORICKÝ POHLED
pravděpodobně z roku 1970, ze svého archivu ho poskytl Ing.Lubomír Myslík, děkujeme.

 

CESTA NA KALAČ JE DOKONČENÁ
Někdy koncem srpna byla dokončena obnova cesty na Kalač. Přijďte se podívat ....

 ... a vezměte s sebou něco pro labutě :-)

 

POUŤ
O pouťovém víkendu 28.a 29.7.2007 se dělo spousta věcí! Po oba dny byly otevřeny prostory školy a Kampeličky s pamětní síní a muzeem venkova, proběhl tradiční fotbalový turnaj, pouťová taneční zábava, dětský den na hřišti ....a ...? Zapomněl jsem na něco? Pár fotografií pro připomenutí:

exponáty v Kampeličce - muzeum venkova:

pan Jiří Dobeš jako "informátor" v pamětní síni ve škole:

... o další fotografie se postarejte vy - pošlete je na dsedivy@email.cz

 

SOUTĚŽ VESNICE ROKU
Jak mnozí z vás vědí, Kamberk se letos zúčastnil krajského kola soutěže Vesnice roku. Titul jsme sice nezískali (Středočeskou vesnicí roku se stala Kondrac více info zde ), ale diplom Hejtmana středočeského kraje "za přínos pro rozvoj cestovního ruchu a vzornou prezentaci obce" rozhodně není špatný výsledek, vzhledem k tomu, že jsme se této soutěže zúčastnili poprvé. Snad příště...

diplom je umístěn v budově školy ( foto Ing.Karel Zachař)

 

CESTA NA KALAČ
Ve 30.týdnu začaly práce na opravě cestě na Kalač, prozatím je srovnaný profil a brzo začne navážení štěrku. Cesta bude ve stejném profilu jako cesta do Hrnčíř, práce provádí firma Proxima, která souběžně s cestou na Kalač dokončí i cestu k Načeradci - Štamberku. Cestu na Kalač financuje obec s pomocí dotace.

Nově zbudovaný propustek na začátku cesty ( foto Ing.Karel Zachař)

 

KUŘIČKA
resp.Kuřička hadcová = Kuřička Smejkalova, není malá slepička, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale kytička! A dokonce roste v blízkém okolí Kamberku, jako na jednom ze 2 (3) míst na světě!  Na fotografii vidíte, že není nic moc, na zahrádce by velkou parádu neudělala :-) Ale je vzácná, a tak když se s ní v přírodě náhodou potkáme - neničme jí... více informací zde

 fotografie přímo z "naší" lokality (foto Ing.Karel Zachař):

 

VOLEJBALOVÝ TURNAJ
O víkendu 21.-22.7.2007 se uskutečnil tradiční volejbalový turnaj. Pokud někdo pošle nějaké bližší informace, tak je rád zveřejním, prozatím jen fotografie (foto Ing.Karel Zachař):


 

POUŤOVÁ ZÁBAVA
V sobotu 28.7.2007 se v Kamberku uskuteční tradiční Pouťová zábava, hraje skupina Profil
další plánované zábavy : 
10.11.2007 - Posvícenská zábava - hrají Proměny
15.12.2007 - Myslivecká "Poslední leč"- hrají (pro změnu) Proměny
asi 26.1.2008 - nejspíše Čejka band
1.3.2008 - ples rodáku a přátel Kamberka - hrají Proměny

 

CESTA DO NAČERADCE PŘES ŠTAMBERK 
Během června 2007 jste možná zaznamenali zvýšený provoz velkých nákladních aut, která projížděla Kamberkem přes most a dále směrem k Hrajovicům plná kamení. To firma Proxima zahájila výstavbu cesty od "Lagun" směrem k Načeradci. Cesta bude široká 3,5 m a bude ve stejné kvalitě jako například cesta do Hrnčíř. Nyní má firma "technickou přestávku", dokončení cesty z "naší strany"je plánováno na srpen. Výraz z naší strany byl zvolen záměrně - v této fázi výstavby bude cesta dočasně končit asi 35 metrů za Pravětickým potokem. Odtud výstavbu cesty zajišťuje obec Načeradec, která je trochu ve skluzu, ale držíme palce (cestě i Načeradeckým :-) aby cesta byla co nejdříve hotová v celé délce. Výstavbu cesty z naší strany financuje Ministerstvo zemědělství v rámci Komplexní pozemkové úpravy, obec se na financování (opět :-) nepodílí.

V tomto místě, u Lagun, cesta začíná ...

... probíhá směrem ke Štamberku ...

... aby kousek za Pravětickým potokem zatím končila.

 

KOLAUDACE BYTU V KAMPELIČCE
V červnu proběhla také úspěšná kolaudace již 3.bytu v Kampeličce, na jeho vybudování získala obec dotaci a v rámci "sociálního" bydlení se do ní od 1.srpna stěhují noví nájemníci.

 

VYČIŠTĚNÍ BLANICE
Koncem května a začátkem června 2007 provedla firma Povodí Vltavy vyčištění zmeliorovaného úseku řeky Blanice od vývaru k lávce a dále část potoka vlévajícího se do řeky z pravé strany nad mostem. Provedená opatření by měla napomoci rychlejšímu odtoku vody při zvýšeném stavu hladiny. Obec se na pracích finančně nepodílela.

 

 

HODNOCENÍ BRIGÁDY
Poděkování patří všem, kteří se v hojném počtu 25 lidí zúčastnili avízované brigády. Byl proveden úklid hřbitova a kostela, posečeny neudržované plochy, natřeny hydranty a vysázeny květiny. V předstihu pak byl proveden úklid v Muzeu venkova v Kampeličce.

 

PŘIJĎME VŠICHNI NA BRIGÁDU !!,
která se koná v sobotu 23.června. Sraz je v 8 hodin před obecním úřadem. Cílem je uklidit si v Kamberku a okolí. Bližší informace podá a organizuje starostka ing.Alena Jenšíková, tel.: 317 852 745

 

VODA TEČE !!
v sobotu 16.června 2007 začala, po několik desetiletí trvající přestávce, opět téci voda z pumpy umístěné na Městečku v Kamberku. Nezačala téci sama od sebe, ale hlavně díky pánům Šafratovi, Forejtovi a Jechoutkovi, kterým tímto jménem všech budoucích uživatelů pumpy děkuji za hodiny práce, které na zprovoznění pumpy strávili. Pumpa je napojená na obecní vodovod, voda je pitná a využívat jí budou pravděpodobně nejvíce kolemjdoucí a kolemjedoucí k osvěžení :-)
Podle informací ing.Nováka tekla voda z pumpy ještě při osvobození v květnu 1945 - prý z ní brali vodu a polévali osvoboditele z řad vojáků Rudé armády. Máte někdo nějaké bližší informace, kdy přestala voda téci a proč?

Obrázky z prací na zprovozňování pumpy:

Teče!!!

 Na obrázku je pumpa "netekoucí" - přijďte si vyzkoušet jestli opravdu teče :-)

správce stránek: David Šedivý, dsedivy@email.cz, tel.: 728 482 283